Koučink a koučování

 

Koučování (koučink) je proces, který podporuje hledání individuálních řešení a rozvoj člověka v jím zvolené oblasti.

Kouč není trenér ani poradce, ale životní motivátor, který hledá řešení společně s klientem. Termín pochází z anglického slovesa coach (trénovat, vést).

Pochopení podstaty rozdílu mezi koučováním a psychoterapií lze popsat asi takto : v terapii hledám patologie, řeším s klientem to, co klient vnímá jako špatné. Koučink podporuje to, co je v klientovi dobré. Nezaobírá se patologií, ale kladnými stránkami klientovi osobnosti a tím,  jak je posílit.

Psychologie

není koučink...

aneb PSYCHOANALÝZA MÁ SVOU CENU

,,Jak je možné, že nám Petr Ludwig, autor bestsellerové knihy Konec prokrastinace, přednáší o psychologických tématech, na které chodí stovky lidí? A jak je možné, že pak tato témata přednáší jeho kolegové s právnickým backgroundem a trochou koučování k tomu? 

Odpověď je jednoduchá — dobře se prezentuje, komunikuje se svými klienty na mnoha kanálech a má poutavý obsah. Znamená to tedy, že být „úspěšným psychologem“ dnes vyžaduje neustálé self-promo? Do jisté míry ano. Je to ovšem typ úspěchu, k němuž má smysl směřovat?"

(Citace z článku Adama Táborského pro Deník Referendum , ze dne 16.7 2020 , s názvem : ,,Psychologie není koučink. Vydá-li se stejnou cestou, podřeže si pod sebou větev. )

Dámy a pánové,

tento článek mi mluví doslova z duše. 

Často totiž slýchávám otázky a komentáře  typu : ,, Cože, šest stovek na hodinu? Pomoci se mi má přece dostat zadarmo. Vždyť to není práce, ale poslání."  Ano. Je to tak. Psychoanalýza je pro mne životní poslání. Stejně tak jako pro zubaře je posláním vytvořit krásný chrup a zářivý úsměv, pro lektory uměleckého kurzu nalézání talentu a jeho rozvoj v každém z Vás, pro masérské salóny napravovat záda a zajistit pohodu a odpočinek tělu i duši. To vše je životní poslání, náplň a pomoc. 

Ovšem na každého z nás, včetně výše uvedených, čekají doma složenky, splátky, hypotéka, děti, nutnost pravidelně se stravovat a mít čisté oblečení ve skříni.  Tento základ se snažím pokrýt i já.   Nejde tedy o žádný zlatý důl jako v románech, filmech a seriálech. Jen o pomoc, kterou pojišťovny bohužel nehradí. Přesto tu  pro Vás jsem a nastavuji ceny tak, abych pokryla své náklady a zároveň si moji péči mohl dovolit  i klient, jež nedosáhne na ideální průměrný plat ani zdaleka.

Moje péče spočívající v psychoanalytickém poradenství ( terapii)  a koučinku není o zázracích, tak jak je nabízejí mnozí ,,guru duše" ( což je právě často onen zlatý důl), ale o tom, že Vám pomohu dostat se k řešení  vašich problémů, které máte v hlavě, aniž byste o tom věděli. Ano. Řešení máte skutečně jen ve své hlavě. Já jsem pouze prostředník, který k nim nalézá cestu.

Často si představuji psychoanalytickou pracovnu, podobnou té, kterou nejspíše znáte ze seriálu ,,Můj přítel Monk" a jiných filmů a seriálů. Nicméně je pro mne důležitější držet ceny za mé sese  stále co nejvíce příznivé pro každého z Vás.

Držím se tedy svého přesvědčení, že ceny nejsou vysoké ani průměrné, ale různé.

Ráda Vás u sebe tedy  přivítám.

S úctou

Mgr. Petra Urbanová


DALŠÍ ZAJÍMAVÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE

    

 

© Copyright Psychoanalytické poradenství